The DX-68 hydraulic crimping machine is engineered for producing one to six layer stainless steel wire braided rubber hose from 1/4 inch to 2 inch. Featuring high-accuracy electric ruler control for master die movement, this machine ensures hose assemblies achieve extended service life and superior pressure resistance.
- Forged pressing cylinder with high-level hardness
- Multifunctional hand panel with multiple operating modes
- Pressure display device for clear system monitoring
- Standard pedal switch for hands-free operation
- Integrated working lamp for enhanced visibility and safety
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 500 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 2 inch |
| Maximum Opening | 30 mm |
| Die Sets | 10 |
| Die Set Type | 68 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.05 mm |
| Control System | MS |
| Standard Voltage | 220V / 380V |
| Motor Power | 3 KW |
| Dimensions (L×W×H) | 670 × 430 × 820 mm |
| Weight | 260 KG |
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 mm | 35 mm |
| 8* | 8 - 10 mm | 35 mm |
| 10* | 10 - 12 mm | 35 mm |
| 12* | 12 - 15 mm | 35 mm |
| 15 | 15 - 19 mm | 60 mm |
| 19 | 19 - 23 mm | 60 mm |
| 23 | 23 - 26 mm | 60 mm |
| 26 | 26 - 31 mm | 60 mm |
| 31 | 31 - 36 mm | 70 mm |
| 36 | 36 - 41 mm | 70 mm |
| 41 | 41 - 47 mm | 70 mm |
| 47 | 47 - 55 mm | 80 mm |
| 55 | 55 - 63 mm | 80 mm |
| 63 | 63 - 69 mm | 80 mm |
| 69* | 69 - 76 mm | 100 mm |
* Denotes non-standard die sets
Customized die sets are available upon request
Special voltage configurations (110V, 208V, 240V, 415V) are available
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack






Lütfen aşağıdaki çevrimiçi soruşturma iletişim formumuzu kullanın. Eğer herhangi bir sorunuz varsa, ekibimiz size en kısa sürede geri dönecektir.